İdari Hukuk kategorisinde tarafından
Üniversite yerleştirme kullanılan ortaöğretim başarı puanı öğrencilerin lisedeki derslerde sınavlardan aldıkları notlara göre hesaplanıyor.  Özel okullarda okuyan öğrencilerin not ortalaması genelde yüksektir. Çünkü özel okuldaki yöneticiler öğrencilerinin notunu yüksek tutup okullarında eğitim alan öğrencilerin  üniversite de yerleştirme puanının yüksek çıkmasını sağlamaktadırlar. Bu durum devlet okullarında eğitim alan öğrencileri mağdur etmektedir. Devlet okullarındaki öğretmenler ise genelde öğrencilerine sınavlar da aldıkları notlar ne ise onu vermektedirler. Anahasının eşitlik ilkesine aykırı olan ve öğrencileri mağdur eden ortaöğretim başarı puanının kaldırılması ile ilgili ne şekil de dava açabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
Siz öğrenci misiniz veli mi? İlgili yönetmeliğin orta öğrenim başarı puanına ilişkin maddenin iptali için dava açacaksınız. Ancak bu söylediğiniz uygulama doğru olsa bile ispatı çok zor. Ayrıca daha önce benzar bir dava açılıp reddedilmiş olabilir.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
Veliyim. Özel okullarda bu uygulamanın yapıldığını çok iyi biliyorum çünkü ben de öğretmenim. Ayrıca bunun tespiti çok kolay. Notların girildiği e-okul sisteminden bunun tespitinin yapılması kadar kolay bir şey yoktur. Sistemden kontrol edildiği zaman bu tespit edilebilir. Sistemden bakıldığı vakit özel okul öğrencilerinin tamamına yakınının çok yüksek notları aldığı görülecektir. Ancak konu ile ilgili dava açılmış mı onu bilmiyorum. Ortaöğretim başarı puanı nedeni ile mağdur olan öğrenci sayısı çok fazladır.

İlgili sorular

2 cevap
6, Ekim, 2012 İdari Hukuk kategorisinde dalim tarafından soruldu
0 cevap
9, Haziran, 2016 Genel Hukuk kategorisinde mcabir tarafından soruldu
2 cevap
...