İş Hukuku kategorisinde tarafından
Merhabalar , işe başlarken hamile olduğumu bilmiyordum. Satış danışmanlığı yapıyorum bilinen bir avm mağazasında. 1,5 ay sonrasında hamile olduğumu öğrendim fakat evli değilim. Nişanlımla evlilik işlemini hızlandırdık lakin çalışmakta olduğum yer hamileliğimin yasal olmadığını bu yüzden hamilelik haklarımdan yararlanamayacağımı söyledi. Bu durumda ben gerçekten haklarımdan yararlanabilir miyim yoksa gerçekten hamileliğim yasal değil mi ? Doktor raporu var bu arada hamile olduğuma dair , devlet hastanesinden doktor onaylı rapor. Şirketin hamileliğimden haberdar olması için alıp vermiştim , sonrasında şirket avukatı mağaza müdürümüzü arayarak "Hamilelik yasal değil istediği avukata danışabilir bu yüzden haklarından yasal olarak faydalanamaz , nikah sonrası belirtsin." demiş... Ne kadar doğru bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim...

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
önce tarafından
Doğum iznini düzenleyen İş Kanunu md 74. "kadın işçiden " söz etmektedir, evli kadın işçi dememektedir. Bu yasal hakkınızın yasal evlilik birliğinin gerçekleşmesine bağlamanın hukuki dayanağı yoktur. İlgili madde emredici nitelikte olup her türlü işçiye uygulanır.

Konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikayet yoluyla yansıtmanız en uygun olur. Tabii kullandırılmayan izin nedeniyle sözleşmenizi fesh etme hakkınız bulunmaktadır.

İlgili sorular

1 cevap
0 cevap
18, Haziran, 2013 İş Hukuku kategorisinde adile tarafından soruldu
0 cevap
24, Ocak, 2018 Aile Hukuku kategorisinde merves5 tarafından soruldu
1 cevap
1, Aralık, 2017 Kamu Hukuku kategorisinde Remziye223 tarafından soruldu
...